Loading...
X
  • Facebook
  • INSTAGRAM
Alaçatı 75 Desibel Kampanyası

Hayat ironilerle dolu :)  #75 desibel  "Ne kadar çok ses getirirse o kadar iyi"yi amaçlayan ama "sesin fazlasını" istemeyen sosyal sorumluluk kampanyası. Alaçatı Turizmciler Derneği'nin gerçekten karlılıkla,azimle ve profesyonel bir çabayla yürüttüğü bu kampanyanın amacı; aslında hepimizin daha iyi bir Alaçatı'da yaşaması için gerekli parametrelerden birinin düzene girmesini sağlamak, yani "Gürültü" ye dönüşen ses düzeyinin önüne geçmek. Kampanyanın ad "Alaçatı75desibel" .  Nedir bu 75desibel diyecek olursanız çok güzel örneklerle elle tutulur ve anlaşılır hale getirmişler hangi desibelde neler olduğunu :)

60 desibelde sohbet eder

50desibelde yağmuru izleriz

30 desibelde sırlarımızı paylaşır

0 desibelde iç sesimizi dinleriz

75 desibel üstüne sürekli maruz kalanların ise sağlık problemleri yaşayacağını da hatırlatıyorlar.

Alaçatı küçük bir köy asında, bu güzel ege köyü turistik cazibesi nedeniyle diğer köylerden farklı olarak müzik yapan mekanları da barındırıyor olması.Ne zaman bu müzik ses düzeyini bozdu o zaman bu küçük köydeki uyumak isteyenlerin uykusu kaçtı,hasta olanlar rahatsız oldu,bebekler uykusundan uyandı,mekândakiler birbiriyle sohbet edemez oldu,yandaki mekânla birbirine karışmış gürültü diyebileceğimiz bir müzik! oldu anlamına gelmektedir.İşte bu yüzden ve daha çok geç olmadan kollar sıvandı,işbirliği yapıldı ve herkesi desteğe çağıran bir kampanya oluşturuldu.Şimdi Alaçatı'daki neredeyse tüm işletmeler kenid sosyal medya hesaplarında bu hashtag ile paylaşımlar yapıyor,bilboardlara,ışıklı tabelalarla hem ziyaretçilere hem de sakinlere duyrulmaya çalışılıyor. Siz de Alaçatı seven biriyseniz mutlaka orada çektiğiniz bir fotoğrafı bu hastag ile paylaşmalısınız.

Gürültüsüz bir sokakta yemek yemek,dostlarla sohbet etmek,çalan o nostaljik şarkıları dinlemek ve eşlik etmek, daha yaşanası bir Alaçatı'yı inşaa etmek daha önemlisi yılların emeğiyle ortaya çıkmış bir kaliteli destinasyonu yok etmemek için herkesin bu kampanyaya destek vermesi hayati önem taşımakta. Bu konuda dernek takipçi olacağını dile getirdi ama yine de kollu kuvetlerin de desteği için kurallara uymayan kişi ve işletmeleri şikayet edebileceğimizi de hatırlatıyor.

Alaçatı yemekleriyle,yollarıyla,evleriyle,begonvilleriyle,rüzgarıyla,deniziyle sörf imkanlarıyla bizi uzunca yıl misafir etmeye devam edecek gibi....